Viimased uudised
Medita kliinik Tartus
Teguri 37b
Medita kliinik Tallinnas
Tartu mnt 16 (sissepääs Rävala pst poolt)
registratuur 17101
Tartu mnt 16 (sissepääs Rävala pst poolt)
registratuur 17101
e-post medita@medita.ee
Registratuur on avatud
E-N 08.00-20.00
R 08.00-19.00
Tegevusload nr L04856, L04857, L05149, L05340, L05341, L05342
Registratuur on avatud
E-N 08.00-20.00
R 08.00-19.00
Tegevusload nr L04856, L04857, L05149, L05340, L05341, L05342
Dr Priit Kasenõmm: “Loomulikkus ongi ilus!” 26.09
Dr Priit Kasenõmm tegeleb igapäevaselt nii rekonstruktiivse kui ka esteetilise kirurgiaga. Medita kliinikus on dr Kasenõmm keskendunud nina ja kõrvalesta plastilistele operatsioonidele ning teostab ka ambulatoorseid vastuvõtte.
Millised on kõige „populaarsemad“ probleemid, millega Teie poole pöördutakse?
Kõige rohkem on patsiente väliselt kõverdunud ninaga, mille põhjuseks on trauma või nina ongi lihtsalt kõveraks kasvanud. Väline nina kõverus häirib alati patsiente, sunnib neid otsima abi ja selle korrigeerimine on esteetilise ninaplastika klassika.
Järgmine suurem grupp on naispatsiendid, kelle sooviks on muuta nina kuju esteetilisemaks. Kõige sagedamini soovitakse eemaldada nina kühmu, tõsta nina tippu, muuta nina väiksemaks ja nina tippu teravamaks.
Kolmandal kohal on patsiendid, kes soovivad korrigeerida peast eemalehoidvaid kõrvalesti.
Mulle endale on väga südamelähedased patsiendid, kellel on kaasasündinud või traumajärgne nina või kõrvalesta raske deformatsioon, osaline või täielik puudumine. Õnneks esineb neid probleeme harva, aga kirurgina on nii nina kui kõrvalesta taastamine suur väljakutse ning õnnestunud operatsioon ja tänulik patsient pakub suurt rahuldust.
Peamiselt on minu patsientideks naised. Meespatsientide osakaal selles valdkonnas on 5-10%. Mehed pöörduvad plastikakirurgi poole peamiselt nina välise kõveruse tõttu. Enam-vähem võrdselt naistega pöörduvad mehed peast eemalduvate kõrvade tõttu. Kõige vähem soovivad mehed esteetilist ninaplastikat.
Teie „kirurgilise filosoofia“ nurgakiviks on saavutada võimalikult loomulik tulemus. Kuidas seda saavutada?
Olen kirurgilises tehnikas ja meetodites läinud seda teed, et võimalikult palju säilitada patsiendi enda kudesid ja eemaldamise asemel üritan neid pigem muuta. See puudutab põhiliselt esteetilist kirurgiat.
Näiteks ninaplastikas üritan kõhrede eemaldamise asemel neid maksimaalselt säästa ning muuta nende kuju ja asendit õigetesse kohtadesse sisselõigete ja õmbluste asetamisega. Seejuures on väga oluline säilitada kudede omavahelised anatoomilised suhted, kuna just see on võtmetähtsusega põhimõte loomuliku tulemuse saavutamisel.
Oma töös olen peaaegu täielikult üle läinud väheagressiivsele kinnisele meetodile, mis võimaldab teha nina kujus muudatusi sellises ulatuses ja mahus, mis veel mõned aastad tagasi võimalikud ei olnud.
Arstide töö on sageli seotud ka patsientide psühholoogilise nõustamisega. Kas Teie arvates vajavad patsiendid peale operatsiooni ka psühholoogist abi?
Pean tunnistama, et ma ei ole soovitanud oma patsientidele psühholoogilist abi. Tean kindlalt, et kui olen teinud õnnestunud operatsiooni ja patsient on tulemusega rahul, siis tema enesega rahulolu ja enesekindlus tõusevad märkimisväärselt.
Kui operatsioon ei olnud edukas, siis on kõige olulisem mitte üritada probleemi eest põgeneda. Tavaliselt läheb olukord sellest ainult hullemaks. Patsienti ei tohi tema hädas üksi jätta ja psühholoogile suunamise asemel tuleb tegeleda sellega, et säiliks usaldus arsti ja patsiendi vahel. See on tegelikult nii iga kirurgilise operatsiooni tüsistuse korral. Kui patsiendiga kontakt säilib ja arst suudab talle pakkuda võimalikke lahendusi, siis enamik patsiente saab aru ja mõistab, et operatsiooniga käivad kaasas tüsistused ja alati ei lähe nii nagu planeeritud.
Kas olete pidanud ületama vastuolu „patsiendi soov“ versus „arsti nägemus“ versus „esteetiline tulemus“?
Ninaplastikas on see täiesti igapäevane probleem. Kõige tavalisemal juhul seisneb see selles, et patsient soovib oma nina kujus muuta teatud spetsiifilist tunnust, kuid kirurgina tean, et ühe piirkonna muutmine nina juures toob kaasa muutused teises piirkonnas.
Nina tuleb siiski käsitleda tervikuna, mistõttu on minu ülesanne patsiendile selgeks teha, et ma opereerin kogu nina, mitte ainult teatud detaili selle juures.
Minu praktikas on sellised olukordi, kus patsiendil on ebarealistlikud ootused ja lootused, olnud suhteliselt harva. Oma töös kasutan patsientide pildistamist ja piltide fototöötlust. Tean kirurge, kes on sellise tegevuse osas skeptilised, kuid minu kogemuse järgi on see parim viis patsiendiga ühise keele leidmiseks. Kui patsiendiga ühist arusaama ei teki, ei toimu ka operatsiooni.
Millised on hetkel kõige olulisemad suundumused Teie erialal?
Rekonstruktiivses nina- ja kõrvalestaplastikas ei ole minu senise karjääri jooksul suuri läbimurdeid olnud. Kui patsiendil on kaasasündinud või traumajärgne nina või kõrvalesta deformatsioon, osaline või täielik puudumine, siis on eesmärk taastada organi normaalne kuju ja funktsioon. Ehk eesmärgid on väga selged ja kasutatud meetodid on ajas läbi proovitud ning usaldusväärsed.
Esteetilises kirurgias, eriti mis puudutab ninaplastikat, peab aga kogu aeg uue infoga kursis olema. Pidevalt juurutatakse uusimeetodeid, operatsiooni tehnikaid ja instrumente.
Lisaks teaduskirjandusele tuleb jälgida erinevate kirurgide kodulehti, sotsiaalvõrgustikku ja teisi meediakanaleid, sest tihti ei jõuta uusi tehnikaid piisavalt kiiresti publitseerida.
Esteetilises ninaplastikas on tihti küsimus koolkondades, mille vahel võib olla märkimisväärne erinevus operatsiooni meetodite osas. Samuti selles, millist nina kuju loetakse esteetiliseks. Arusaamad on erinevad, mistõttu tuleb enda kogemusest lähtuvalt teha õigeid otsuseid.
Lisaks arstitööle tegutsete õppejõuna Tartu Ülikoolis ning olete seal 2005. aastal kaitsnud ka meditsiinidoktori kraadi. Mis Teid võlub õppejõuks olemise juures?
Õppejõuks olemise rõõm on see, et saad oma eriala noorte tulevastele arstidele tutvustada. Õpetada oma eriala haigusi, nende diagnoosimist ja ravi. Seejuures pole mitte väheoluline selgitada tudengitele, millega me oma erialal tegeleme ja mis valdkondades.
Näo plastiline ja esteetiline kirurgia on üks lahutamatu osa kaasaegsest kõrva-nina-kurguhaiguste erialast ja seetõttu käsitlen neid teemasid ka loengutes.
Eestis tegeleme küll põhiliselt nina ja kõrvalestade plastiliste operatsioonidega, kuid paljudes riikides teevad kõrva-nina-kurguarstid kõiki teisi plastilisi operatsioone näo ja kaela piirkonnas. Riigiti on selles osas üsna suured erinevused ja oma osa selles on kindlasti traditsioonidel.
Medita kliinik