Diabeediõde Panainti Posmatš: „Patsient peab ise võtma vastutuse oma tervise eest!“

Medita kliiniku Tartu keskuses vastuvõtte teostav diabeediõde Panainti Posmatš räägib intervjuus    diabeediõe eriala olemusest, diabeedist ja selle haigusega koos elamise võimalustest.

Millega täpsemalt tegeleb diabeediõde?
Laiemalt võttes on diabeediõde elustiili spetsialist, kes oma erialaste teadmiste ja oskuste kaudu juhendab diabeetikust patsienti ning vajadusel ka tema pereliikmeid haigusega koos elama. Diabeediõe vastuvõtul käimine ei ole ühekordne tegevus, mille käigus saab patsient lihtsalt soovitud info, vaid pikaajaline protsess, mille käigus on võimalik saavutada haiguse ohjamine.

Vastuvõtu käigus teostan patsiendi terviseseisundi hindamise, selgitan patsiendile diabeedi olemust ja selle mõju tervisele ning annan soovitusi toitumise, liikumise ja unehügieeni osas. Vajadusel õpetan ka praktilisi oskusi näiteks diabeediraviga seotud seadmete kasutamiseks. Loomulikult on veel erinevaid aspekte, millele diabeediõena pean tähelepanu pöörama, aga need tegurid sõltuvad juba igast patsiendist ja tema haiguse iseloomust. Eesmärgiks on muuta patsiendi elustiili ning anda seeläbi uut hingamist tema igapäevategemisteks.

Milliseid patsiente ootate oma vastuvõtule? Milline patsient on Teie jaoks „ideaalne“?
Minu vastuvõtule Medita kliinikus on oodatud erinevas eas patsiendid, kellel on I või II tüüpi diabeet või prediabeet.

Prediabeet on seisund, mille korral patsiendi veresuhkru tase on normist kõrgem, kuid mitte piisavalt, et seda saaks diabeediks nimetada. Ravimata jätmisel areneb prediabeet sageli II tüüpi diabeediks.

Mulle on tervisespetsialistina sümpaatne see, kui patsient võtab ise vastutuse oma tervise eest, ei karda raviprotsessi käigus tekkivaid tagasilööke ning kes on valmis õppima ka tehtud vigadest. Õnneks on enamik minu patsientidest just sellise iseloomustusega ja see on omaette väärtuseks.

Kuidas diabeeti ära tunda? Kas diabeet on pöördumatu?
Diabeet on krooniline ainevahetushaigus. Tegemist on erinevate haiguste kogumiga, mille ühine nimetaja on energia ainevahetuse häire, mis väljendub vere suurenenud suhkrusisaldusena. Diabeedi tunnusteks võivad muuhulgas olla pidev janu ja suukuivus, sage urineerimine, väsimus, pidev nälg, ootamatu kaalulangus, aeglaselt paranevad haavad või ähmastunud nägemine.

Parem on preventiivne ehk ennetav sekkumine kui välja kujunenud haiguse ravimine. Kui hästi varakult tegeleda oma tervisega, siis võib ära hoida ka II tüüpi diabeeti. I tüüpi diabeeti ära hoida ei saa, kuna tegemist on autoimmuunhaigusega.

Diabeet on pöördumatu haigus ehk seda välja ravida ei saa, kuid diabeeti on võimalik hästi kontrolli all hoida ning elada täisväärtuslikku elu. Diabeedi kontrolli all hoidmiseks on tähtsal kohal elustiil ehk söömine, liikumine ja uni. Samuti arsti poolt määratud raviskeemi järgimine.

Diabeediõe töö on suuresti seotud endokrinoloogia erialaga. Kas Teil tuleb oma töös kokku puutuda ka teiste erialade arstide ja spetsialistidega?
Jah, muidugi. Sageli ei ole diabeet diabeeti põdeva inimese ainukeseks haiguseks. Hoidmaks seda haigust ohjes, tuleb diabeediõel omada laiemaid teadmisi ning vajadusel suunata patsient teise eriala arsti vastuvõtule. Näiteks polüneuropaatiliste sümptomite puhul tuleb abi otsida neuroloogilt, langenud neerufunktsiooni puhul aga on vajalik teha koostööd nefroloogiga.

Millised on hetkel arengud ja suundumused diabeediravis? Kas uue põlvkonna diabeediravim Ozempic on tõesti see "võluvits", millega saab edukalt võidelda rasvumise vastu?
Praegu on kasutusel mitmeid diabeetikutele mõeldud hea toimega ravimeid nagu Ozempic ehk semaglutiid või Trulicity ehk dulaglutiid. Ozempic oli algselt mõeldud teist tüüpi diabeedihaigetele veresuhkru kontrolli all hoidmiseks, aga kui selgus, et selle kõrvalmõjuks on kiire kaalulangus, sai see ravim väga populaarseks just ülekaaluliste inimeste võimalike murede lahendajana.

Kirjanik Tammsaare on tabavalt öelnud, et tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus. Paraku ei ole siiski olemas ka sellist ravimit, mis aitaks diabeetikul üleöö terveks saada ja terveks ka jääda, või siis kaotaks ülekaalulisel inimesel kiiresti aja jooksul kogunenud lisakilod.

Minu arvates jääb vaatamata ravimite manustamisele ikkagi tähtsale kohale patsiendi enda panus. Diabeedihaige peaks võtma diabeeti kui elukaaslast, kellest lahutada ei saa, kuid on võimalik haigusega koos elada ning seda ohjeldama õppida.

Kust ammutate energiat ja motivatsiooni oma erialal tegutsemiseks?
Minu igapäevaseks tööks vajalikku energiat annavad pere, hobid ja loodus.

Motivatsiooni oma igapäevase töö tegemiseks saan muuhulgas kolleegidelt, kellelt on alati palju õppida.

Diabeediõde Panainti Posmatš teostab tervisekassapõhiseid vastuvõtte Medita kliiniku Tartu keskuses.  Diabeediõe juurde visiidile tulekuks on vajalik perearsti saatekiri, kuhu peab olema märgitud „suunamine õe vastuvõtule endokrinoloogia erialal (diabeet)“. Täpsem info on leitav Medita kliiniku koduleheküljelt.