Korrektse saatekirja koostamisest veresoontekirurgi vastuvõtule tulekuks

Patsientide alajäsemete veenilaiendite diagnoosimise ja ravimisega tegelevad Eestis nii üld- kui veresoontekirurgid. Kui veenilaienditega patsienti soovitakse suunata veresoontekirurgi vastuvõtule, on väga oluline vormistada saatekiri suunisega konkreetselt just sellele erialale.

Oleme Medita kliinikus sageli täheldanud, et veresoontekirurgi vastuvõtule tulevate patsientide saatekirjale on mittekorrektselt märgitud „üldkirurgile veenilaiendite tõttu“. 

Tervisekassa on oma lepingupartneritele rõhutanud, et saatekiri peab olema koostatud suunisega just sellele erialale, kuhu patsient soovib konsultatsioonile minna. 

Kui patsiendile on koostatud vale suunisega saatekiri, ei ole Medita kliinikul võimalust talle tervisekassapõhist vastuvõtuteenust osutada. Probleemi lahendamiseks tuleb patsiendil kas pöörduda saatekirja koostaja poole palvega teha saatekirjas kiiresti muudatus või tuleb patsiendil vastuvõtu eest ise tasuda. 

Tulemuseks on patsientide rahulolematus nii Medita kliiniku kui ka saatekirja koostajaga ning halvimal juhul jääb patsiendil abi saamata. 

Dr Palmiste ja dr Aru vastuvõtud Medita kliinikus 

Medita kliiniku Tallinna keskuses töötavad veresoontekirurgid dr Veronika Palmiste ja dr Argo Aru, kelle vastuvõttudele on oodatud järgmised patsiendid:

  • kelle jalad valutavad ja selle põhjusena kahtlustab perearst arteriaalset verevarustushäiret;
  • kellel on verevarustuse häire tõttu kõndimistakistus;
  • kellel on juhuslikult leitud kõhuaordianeurüsm või põlveõndlaarteri aneurüsm;
  • kellel on jala veenilaiendid, mis põhjustavad nahakahjustusi (pruun laik sääre alumises kolmandikus);
  • kelle puhul on teada veresoontekirurgiline patoloogia, kuid on vaja kindlaks teha, kas see patoloogia on seotud patsiendi kaebustega või mitte.

Lisaks ootab dr Palmiste vastuvõtule neid patsiente, kellel esineb unearterite kitsenemist; kelle kaebused võivad, kuid ei pruugi olla seotud magistraalsete veresoonte patoloogiatega või kellel on vaagnavarikoos, mida kahtlustatakse kroonilise alakõhuvalu põhjusena (naistel). 

Medita kliinikul on Tallinnas kehtiv ravirahastamise leping Tervisekassaga veresoontekirurgia erialal nii ambulatoorsete vastuvõttude teostamiseks kui ka päevaravi operatsioonide läbiviimiseks. 

Dr Palmiste teostab lisaks tasulisi vastuvõtte ka Medita kliiniku Tartu keskuses. 

Veresoontekirurgide vastuvõtule saab registreeruda www.terviseportaal.ee, Medita kliiniku veebiregistratuuris või telefonil 17101.